С над 15-годишния си опит в сферата на железопътната инфраструктура, „фьосталпине ФАЕ София“ ООД се е наложила като лидер в производството на железопътни стрелки, които освен в България, се доставят и в други Европейски страни и страни от Близкия изток.
Като част от „voestalpine VAE group”, компанията работи според стандартите за висока ефективност на инженерната и технологичната дейности, което ѝ гарантира спазването на високите изисквания за качество.
В стремежа си за непрекъснато развитие и с цел спазване на изискванията за качество, „фьосталпине ФАЕ София“ ООД е подобрила редица производствени процеси, като в основата стои тяхното автоматизиране. Безспорен помощник в това отношение е CAD/CAM/CAE софтуерният продукт, който компанията използва от самото си основаване – SIEMENS PLM NX.
Благодарение на затворения жизнен цикъл на изделията „идея – разработка – симулации – производство“, който SIEMENS PLM NX предоставя, инженерният процес е несравнимо по-бърз от колкото преди. Освен това, продуктът предоставя възможност за бърза адаптация на стари разработки към съвременните изисквания. Тук Синхронната Технология е незаменим инструмент, особено когато е необходимо редактиране на модели, създадени на други CAD продукти. Друго предимство на SIEMENS PLM NX е плътната му интеграция с платформата за управление на жизнения цикъл – Teamcenter.
През последната година „фьосталпине ФАЕ София“ ООД, чрез използването на CAD и CAM модулите на SIEMENS PLM NX, е разработила и произвела редица железопътни стрелки и кръстовища за новостроящи се железопътни трасета в България и чужбина. Изпълнени са поръчки на чуждестранни клиенти за резервни части и възли от железопътната инфраструктура на съответната страна.
Основното предизвикателство за ефективното използване на подобни софтуерни продукти от инженерните компании е намирането на добре подготвени кадри, които да познават принципите на работа с тях. В България това все още е трудно, но се наблюдава тенденция за все по-широкото разпространение на тези продукти и обучение за тяхното използване на университетско ниво. Поради това компанията предлага на новите си служители обучение в страната и чужбина, което освен основните методи за работа с CAD/CAM продукта, включва и такива с допълнителни GRIP програми, създадени от специалистите на „voestalpine VAE group”. Те са тясно специализирани за ускорена работа при създаване на нови изделия в областта на железопътните стрелки.
От всичко казано до тук, можем отговорно да заявим, че внедряването на CAD/CAM/CAE софтуерни продукти от класа на SIEMENS PLM NX в инженерните компании в България предоставя само ползи, въпреки сериозната инвестиция. Като основни ползи можем да споменем, че се въвеждат много повече продукти в производство на годишна база. Това е ясен признак, че времето за разработка на изделията е намалено – в някои случай с повече от 30-50%. Ако вземем под внимание времето за проектни изчисления и анализи, както и за програмиране на машини с процесорно управление, то в някои случаи можем да говорим за драстично намаляване с близо 70%. От тук себестойността на продукцията също намалява поради съкратеното време за инженеринг.
Следете публикациите в инфоцентър “CAD/CAM” на сайта www.cio.bg
Пазарът на технически приложения – арена на промени, осигуряващи нови нива на ефективност
CAD технологии ускоряват темпото на работа на динамичния конструкторски екип на ТЕСИ ООД
PDM система подобрява управлението на инженерната документация в ИХБ Електрик
Специализирано инженерно решение помага на Астроида да оптимизира и анализира процесите си
Платформизация – следващата стъпка в еволюцията на PLM
10 постижения на CAD/CAM/CAE технологиите
Реконструкция в CAD среда на сканирана геометрия на физически обекти
Mощта на виртуалните симулации – достъпна за всеки инженер