ФТС - Внедряване на Microsoft Dynamics 365 по време на COVID-19
Луксът да планираме дигиталните бизнес проекти за следващите една, две или три години безвъзвратно изчезна през март 2020 г. COVID-19 постави на изпитание адаптивността на компаниите. Разбрахме, че лидери в COVID и пост-COVID света ще са онези от нас, които са в състояние да взимат и реализират бизнес решения буквално за една нощ.Във време на криза първата проява на грижа към клиентите са действията на компанията за защита на служителите. Във ФТС преминаването на изцяло дистанционна работа беше осъществено за часове. С много ангажираност и без медиен шум съдействахме на много компании да получат и да започнат да използват безплатни лицензи за Microsoft Teams. Огромна част от клиентите ни се вслушаха в съветите ни и с наша помощ изнесоха бизнес приложенията си в Microsoft Azure, като с това улесниха отдалечената работа на голяма част от служителите си.
Първоначалните прогнози за замразяване на ИТ проектите за внедряване на бизнес приложения (ERP/CRM/BI) не се сбъднаха. Това, което видяхме във ФТС е, че много компании ускориха проектите си по дигитализация, като някои от тях редуцираха обхвата и заложиха на по-бърз резултат.
Новите проекти на ФТС за периода януари - октомври 2020 г. са с 60% повече спрямо новите проекти през 2019 г. Над 70% от тях се реализират в Microsoft Azure среда, използват множество елементи от Microsoft Dynamics 365 и Power платформата, а процесът по внедряване в 100% от тях протича дистанционно.
Горната статистика може да изглежда странно, но всъщност има своето логично обяснение. Турбулентните времена катализираха процеса по миграция на традиционните ERP системи в облачна среда и ясно очертаха двете основни ползи от тази миграция:
Гарантиране на устойчивост и адаптивност по време на криза
Изминалите месеци показаха, че бизнес системите трябва да се променят със скоростта, с която се променя светът около нас. Microsoft Dynamics 365 осигурява тази адаптивност и гъвкавост чрез:
- постоянни автоматични ъпдейти
- динамично модулно конфигуриране
- интегрираност и свързаност на приложението с цялата Microsoft платформа и с всяка една облачна услуга
Сигурност на данните, непрекъсваемост на системите, предвидимост и контрол на ИТ разходите
Преминаването към облачна ERP платформа минимизира рисковете, свързани със защитата на данните и поддържане на непрекъсваемост на бизнес приложенията - рискове, валидни по всяко време, но особено критични в настоящия момент. Облачният модел елиминира непланираните разходи по поддръжка на сървъри, бекъпи, климатизация, ъпдейти и други. При работа в Microsoft Azure клиентите ни управляват броя на използваните лицензи, ресурсите и капацитета. Масова практика в проектите на ФТС е организациите да използват облачни ресурси с повишен капацитет само в часови периоди, в които системите са с по-голямо натоварване, като например във времевите интервали с най-много поръчки или при приключване на месеца.
Във ФТС вярваме, че с познанията си в областта на технологиите и бизнес процесите можем да бъдем полезни на компаниите да излязат от COVID-19 кризата по-подготвени и с по-ясна визия за своето дигитално бъдеще.
Съдържание от ФТС